MSW Związku Polskich Spadochroniarzy

Kurs Śnieżyca

Kurs Śnieżyca

Patronaty

Warunki kwalifikacji

UWAGA: 

zapisy na kurs zostały zamknięte

Wymagania formalne:

Trekkingi przygotowawcze (dla chętnych)

13 – 14 stycznia 2024 r. – Bielsko Biała

3 – 4 luty 2024 r. – Bielsko Biała

Etap zgłoszenia – online do 1.02.2024:

Etap kwalifikacji – w dniu rozpoczęcia:

Wymagania formalne:

Składka organizacyjna – 650 zł*

Liczba miejsc spoza Programu Kandydackiego i jednostek delegujących ograniczona – obowiązuje kryterium jakości zgłoszeń.

* w szczególnych przypadkach, na pisemny wniosek, możliwe umorzenie, obniżenie lub odroczenie składki;

Trekkingi przygotowawcze (dla chętnych)

13 – 14 stycznia 2024 r. – Bielsko Biała

3 – 4 luty 2024 r. – Bielsko Biała

Etap zgłoszenia – online do 1.02.2024:

Etap kwalifikacji – w dniu rozpoczęcia:

Zimowa wyprawa

Górskie warsztaty marszowe przebiegające po szlakach Beskidów: Żywieckiego i Makowskiego, realizowane w formie przygotowania do Selekcji lub Kwalifikacji Wojsk Specjalnych, dedykowane wyróżniającej się młodzieży i studentom uczelni wyższych.

Kurs realizowany jest w formie wyprawy na dystans ponad 100 km. Uczestnicy są podzieleni na małe zespoły, które samodzielnie nawigują, budują schronienie i realizują zadania. 

Działania w ramach kursu odbywają się całodobowo z wysoką intensywnością w warunkach ekspozycji na trudne warunki pogodowe.

Instruktorzy celowo stawiają zadania w sposób mający na celu doprowadzić uczestników do poczucia stresu i zmęczenia.

Kurs Śnieżyca to esencja działań specjalnych. Praca w małym zespole, wspólne pokonywanie trudności, żeby przetrwać i wykonać zadanie. To szkoła prawdziwej przyjaźni w starym stylu.

Program kursu

Program kursu

Moduł szkolenia lawinowego

Podsumowaniem kursu jest symulacja działań poszukiwawczo – ratowniczych prowadzona w miejscach i według scenariuszy prawdziwych wypadków w górach. Uczestnicy mimo zmęczenia muszą odnaleźć, udzielić pomocy i ewakuować poszkodowanych wykorzystując nabyte umiejętności:

Moduł szkolenia lawinowego​

Szansa dla najlepszych

Kurs dedykowany jest do wyróżniającej się młodzieży licealnej oraz studentów uczelni wyższych – przyszłych kandydatów do Wojsk Specjalnych, aeromobilnych i innych organów bezpieczeństwa Państwa.

W pierwszej kolejności rozpatrywane są ankiety osób o wysokiej dojrzałości emocjonalnej, deklarujące wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub sportowe oraz rozwijające unikalne kompetencje i znajomość języków obcych.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Zabezpieczenie działań

Nad bezpieczeństwem uczestników całodobowo czuwa zespół złożony z ratowników,  psychologa oraz doświadczonych instruktorów.

Do każdego zespołu przydzielony jest doświadczony koordynator nadzorujący położenie i realizację zadań przez zespół. To on podejmuje decyzję o ewakuacji i utrzymuje łączność z kierownikiem szkolenia.

Dzięki współpracy z zespołem profesjonalistów realizujemy unikalne szkolenie wykraczające daleko poza strefę komfortu.

Przebieg kursu

Marsz odbywa się na szlakach Beskidów: Żywieckiego i Wyspowego w rejonie na wschód od miejscowości Żywiec k. Bielska-Białej. Uczestnicy podzieleni są na zespoły. Każdemu zespołowi towarzyszy doświadczony koordynator, który wyznacza zadania i kontroluje warunki bezpieczeństwa.

Każdego dnia zespoły muszą pokonać od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów, nawigując po punktach trasy. Opóźnienia m.in.: w dotarciu na punkt noclegu, przy budowie schronienia, rozpalaniu ognia, gotowaniu ciepłego posiłku lub suszeniu mokrej odzieży, potrącane są z czasu snu.

Trasa i punkty noclegu zorganizowane są w taki sposób, żeby przesuwać granice wytrzymałości uczestników z zachowaniem dużego marginesu bezpieczeństwa. Mimo trudnego terenu, możliwe jest szybkie dotarcie zespołu medycznego w dowolny rejon ćwiczenia

Kurs składa się z trzech etapów: etapu nauki, etapu doskonalenia i etapu egzekwowania nabytej wiedzy. Od uczestników oczkuje się pracy w zespole i postawy pro-koleżeńskiej.

Przebieg kursu

mapa

Dokumenty do pobrania

Szczegółowe wytyczne dotyczące przebiegu kursu, transportu, warunków udziału i kwalifikacji.

Dokument należy wydrukować, wypełnić  oraz dostarczyć na punkt kontrolny w dniu stawiennictwa.

Lista obowiązkowego wyposażenia uczestnika podlegającego kontroli przed rozpoczęciem kursu.

Udział w warsztatach oznacza akceptację regulaminu i warunków bezpieczeństwa

Literatura uzupełniająca

Dołącz do zespołu.

Działamy w całej Polsce.

Jako grupa kandydatów do służby w Wojskach Specjalnych, aeromobilnych i innych organach bezpieczeństwa Państwa wspieramy się w codziennych przygotowaniach. Nie czekaj na właściwy moment i jedź z nami na szkolenie z operatorami sił specjalnych.