MSW Związku Polskich Spadochroniarzy

Szkolenie spadochronowo - rozpoznawcze

Seria szkoleń i obozów spadochronowo – rozpoznawczych, których celem jest przygotowanie 140 uczestników Programu Kandydackiego do udziału w desancie podczas zimowego kursu preselekcyjnego Śnieżyca 2025

Kursy spadochronowo - rozpoznawcze

Szkolenie spadochronowe pozwala na wczesnym etapie zweryfikować, czy kandydaci są gotowi podejmować racjonalne ryzyko.

Cel: 100% zespołu zdolne wykonywać skoki spadochronowe

W okresie od września do października 2024 uczestnicy Programu #Komandosi_Generacji_ZET osiągnęli zdolność do wykonania zimowych skoków spadochronowych podczas preselekcyjnego Kursu Śnieżyca.

MSW ZPS jest cywilną organizacją młodzieżową kontynuującą wizję Generała Edwina Rozłubirskiego. Robimy rzeczy o których inni boją się nawet marzyć!

Szkolenie spadochronowo - rozpoznawcze

wrzesień - październik 2024 r.

Zadania publiczne dofinansowane przez Ministra Obrony Narodowej - Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON w ramach konkursów:

1) Służymy Ojczyźnie – Służymy w NATO – 25 lat obecności w Sojuszu ogłoszonym przez: Minister Obrony Narodowej - Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON pn. "Komandosi Generacji Z - dofinansowanie serii szkoleń spadochronowo - rozpoznawczych dla osób spełniających kryteria dla kandydatów do służby w wojskach specjalnych, aeromobilnych lub w innych organach bezpieczeństwa państwa". Dofinansowanie: 72.000zł Całkowita wartość: 200.000zł

2) I Ty możesz służyć Ojczyźnie – obozy proobronne – 25 lat Polski w NATO pn. "Komandosi Generacji Z - dofinansowanie serii obozów doskonalących spadochronowo - rozpoznawczych dla osób spełniających kryteria na kandydatów do służby w wojskach specjalnych, aeromobilnych lub w innych organach bezpieczeństwa państwa". Dofinansowanie: 81.000zł Całkowita wartość: 240.000zł

Szkolenie skierowane do przyszłych kandydatów do służby w Wojskach Specjalnych, aeromobilnych lub w innych organach bezpieczeństwa państwa - żołnierzy, studentów i młodzieży wyróżniającej się poziomem sprawności fizycznej i kompetencjami wymaganymi na stanowiskach specjalistycznych.

Szkolenie trwa 4 dni, składa się z kursu spadochronowego i kursu rozpoznawczego. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymuje kartę szkolenia lotniczego umożliwiającą wykonywanie skoków szkolnych w wybranym przez siebie ośrodku na terenie całego kraju.

Kurs spadochronowy metodą Static Line nie przewiduje w powietrzu dodatkowego instruktora. Uczeń-skoczek po kursie naziemnym samodzielnie oddziela się od statku powietrznego i steruje spadochronem typu skrzydło do wyznaczonego punktu na płycie lotniska.

KURS SPADOCHRONOWY: składa się z trzech skoków z samoczynnym otwarciem spadochronu (na linę) z wysokości 800-1500m AGL (widok na zdjęciach lotniczych poniżej); Skoki poprzedzone są serią wykładów teoretycznych (8h) zakończonych pisemnym egzaminem końcowym KWT (Kontrolą Wiadomości Teoretycznych) oraz zajęciami praktycznymi w ogródku szkolenia naziemnego. Ćwiczenia na przyrządach są realizowane do momentu pełnego opanowania przez każdego uczestnika kursu. Skoki wykonywane są z samolotu AN-2 zabierającego 10 skoczków. Konstrukcja przedziału pasażerskiego umożliwia poruszanie się po pokładzie w pozycji wyprostowanej. Po oddzieleniu się od statku powietrznego spadochron główny otwiera się samoczynnie za sprawą liny desantowej przymocowanej do samolotu.

KURS ROZPOZNAWCZY zakończony testem praktyczno-teoretyczny w formie pętli taktycznej “gra terenowa" podsumowującej wykłady i zajęcia praktyczne z nawigacji i łączności. Każdy uczestnik kursu zostanie umundurowany i wyposażony w kompas oraz mapę w standardzie NATO MGRS a każda para uczestników wyposażona w cyfrowy radiotelefon nasobny pozwalający na dwukierunkową szyfrowaną łączność na paśmie VHF.

Do wyboru dwa ośrodki szkolenia:

184300066_2917331778499006_1800401229326898448_n

Aeroklub Lubelski w Radawcu

Szkolenie spadochronowo - rozpoznawcze

sierpień - październik 2024 r. | Aeroklub Lubelski

3 terminy x 4 dni każdy

Lotnisko znajduje się na obrzeżach Lublina w miejscowości Radawiec Duży. Dwa pasy trawiaste, samolot AN-2. Miejsce szkolenia spadochronowego żołnierzy z 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.

347558103_785376596320622_4648150266532744649_n

Aeroklub Gliwicki

Szkolenie spadochronowo - rozpoznawcze

sierpień - listopad 2024 r. | Aeroklub Gliwicki

4 terminy x 4 dni każdy

Lotnisko w granicach administracyjnych Miasta Gliwice. Pasy trawiasty i betonowy, samolot AN-2. Rejon szkolenia i stacjonowania 6. batalionu powietrznodesantowego oraz Jednostki Wojskowej AGAT.

Kursy bez dofinansowania:

Jeżeli nie spełniasz warunków Programu Kandydackiego lub chcesz indywidualnie realizować szkolenie spadochronowe polecamy trzy sprawdzone ośrodki szkoleniowe prowadzące szkolenie według programów Static Line zatwierdzonych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego: 1. Samodzielną Szkołę Spadochroniarstwa Bojowego, Aeroklub Lubelski w Radawcu i Aeroklub Gliwicki.

desant_1

Podstawowy kurs spadochronowy (desantowy)

Pustynia Błędowska

3 dni szkolenia

Kurs teoretyczno-praktyczny dedykowany dla żołnierzy i osób cywilnych, prowadzony przez doświadczonych instruktorów jednostek powietrznodesantowych, według bojowych procedur wykonywania skoków w Wojsku Polskim.

desant_3

Aeroklub Lubelski / Aeroklub Gliwicki

Podstawowy kurs spadochronowy (sportowy)

Lublin lub Gliwice​

3 dni szkolenia

Kurs teoretyczno-praktyczny w jednym z dwóch wiodących ośrodków szkolenia skierowany do osób, które chcą bez żadnych zobowiązań bezpiecznie i w świetnej atmosferze wykonać samodzielne skoki spadochronowe metodą SL.

Program szkolenia zatwierdzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego

Ośrodki szkolenia z którymi współpracujemy podlegają ścisłej weryfikacji przez Komisję ds. Sportu Związku Polskich Spadochroniarzy pod kątem zgodności z regulacjami Urzędu Lotnictwa Cywilnego i procedur bezpieczeństwa szkolenia.

Kurs teoretyczny składa się z 8h wykładów z następujących dziedzin lotniczych:

Minimum pierwsze pięć skoków należy wykonać z samoczynnym otwarciem spadochronu, czyli spadochron otwierany jest za pomocą liny. W następnych zadaniach skoczek wyskakuje i samodzielnie otwiera spadochron zwiększając stopniowo wysokość kolejnych skoków.

Dalsze szkolenie zależy od potrzeby podwyższenia swoich umiejętności praktycznych i zdobywania licencji. Żeby zostać samodzielnym skoczkiem, czyli uzyskać świadectwo kwalifikacji PJ-B, należy wykonać minimum 50 skoków z łącznym czasem swobodnego opadania 30 minut.

Program szkolenia zatwierdzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego

Spadochron główny i zapasowy

Każdy uczestnik kursu jest wyposażony w ułożony, sprawny i adekwatny do umiejętności spadochron plecy-plecy, kask spadochronowy, wysokościomierz, nóż oraz wszelkie inne wyposażenie niezbędne do bezpiecznej realizacji szkolenia lotniczego;

Profesjonalna opieka instruktorska

Współpracujemy z Aeroklubem Lubelskim i Aeroklubem Gliwickim ponieważ są najlepszymi ośrodkami szkolenia lotniczego w Polsce.

Proces szkolenia nadzoruje osobiście dwóch doświadczonych instruktorów: kierownik szkolenia prowadzący szkolenie teoretyczno-praktyczne oraz wyrzucający, który naprowadza samolot na kurs i pilnuje prawidłowego oddzielania skoczków od statku powietrznego.

Skoczkowie przechodzą przez linie sprawdzenia sprzętu. Każdy skoczek jest wyposażony w radio do odbierania poleceń od instruktora na ziemi.

Samolot AN-2

Wymogiem prowadzonego przez nas szkolenia jest dostępność samolotów AN-2, które umożliwiają wykonywanie skoków zgodnie ze standardami wojskowymi. W jednym nalocie zabiera na pokład 10 skoczków. Wysoka kabina pozwala na wykonywanie skoków z pozycji stojącej.

Gwarancja wydania karty szkolenia lotniczego

Pamiętaj, że kolorowy certyfikat jest miłą pamiątką, jednak nie będzie honorowany przez inne ośrodki lotnicze. W ramach Programu otrzymasz komplet dokumentów uprawniających do kontynuowania szkolenia spadochronowego w każdym Aeroklubie w Polsce.

Skoki spadochronowe są wysoko punktowane podczas rekrutacji do służby lub akademie wojskowe. Przedstawiaj oryginalne dokumenty. Zadbaj o swoją przyszłość.

Dołącz do zespołu.

Działamy w całej Polsce.

Jako grupa kandydatów do służby w Wojskach Specjalnych, aeromobilnych i innych organach bezpieczeństwa Państwa procedury bezpieczeństwa skoków doskonalimy w OSA-S: Ośrodku Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.