MSW Związku Polskich Spadochroniarzy

Historia

Obecność Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim jest dla naszego pokolenia czymś oczywistym, jednak dla kolegów-założycieli Sekcji służba w elitarnych jednostkach NATO była spełnieniem marzeń. Dzisiaj doceniamy Wasz wkład w bezpieczeństwo.

Przed

12 marca 1999 r.

Przed

12 marca 1999 r.

Młodzież spadochronowa i wejście Polski do NATO

Związek Polskich Spadochroniarzy powstał w 1989 roku.

Tworząc struktury Związku jego pierwszy Prezes – gen. Edwin Rozłubirski powołał Sekcje Młodzieży Spadochronowej – drużyny wzorowane na ruchu harcerskim, które czerpały metody szkolenia wprost z doświadczeń bojowych polskich spadochroniarzy na Zachodzie.

Celem Związku była integracja pokoleń spadochroniarzy w szczególnym dla Polski okresie – wejściu do NATO i początkach integracji europejskiej. 

1999

23 września

1999

23 września

Utworzenie Młodzieżowej Sekcji Wojskowej

Historia Sekcji w obecnym kształcie rozpoczęła się 23 września 1999, gdy grupa harcerzy z 75. łódzkiej spadochronowej drużyny harcerskiej im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej przeszła pod XII. Zarząd Związku Polskich Spadochroniarzy

Powodem przejścia z ZHP do ZPS były w szczególności: możliwość ścisłej współpracy z jednostkami aeromoblinymi, szansa na szkolenie pod okiem komandosów oraz nieograniczony dostęp do szkolenia spadochronowego.

W odróżnieniu od innych sekcji na terenie kraju władze Związku pozwoliły zachować tożsamość i niezależną organizację MSW. Dzięki temu zachowano oryginalną odznakę, którą za czasów harcerskich ręcznie wyszywano na mundurach polowych.

Rozkład symboli i kształt tarczy nawiązywały do pierwszego znaku Jednostki Wojskowej 2305 GROM – wymarzonego celu członków założycieli Sekcji. Po ponad 20 latach dalej spełniamy to marzenie wysyłając w ich ślady kolejne pokolenia spadochroniarzy.

Powodem przejścia Sekcji pod zarząd Związku były w szczególności: możliwość ścisłej współpracy z jednostkami aeromoblinymi, szansa na szkolenie pod okiem komandosów oraz praktycznie nieograniczony dostęp do szkolenia spadochronowego.

2001

11 września

2001

11 września

Zamach na World Trade Center i Wojna z Terroryzmem

11 września 2001 roku doszło do serii ataków terrorystycznych na terytorium Stanów Zjednoczonych w których zginął  instruktor Sekcji – Jan Maciejewski, sportowiec, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie pochodzący ze Zduńskiej Woli.

Jan był jedną z pierwszych ofiar Wojny z Terroryzmem – zbrojnej interwencji państw sojuszu skierowanej przeciwko terrorystom z kierowanej przez Osamę bin Ladena organizacji terrorystycznej al Kaida. 

11 września 2001 r. terroryści Al–Kaidy porwali w USA cztery samoloty, z których dwa uderzyły w budynki WTC w Nowym Jorku, a trzeci w gmach Pentagonu w Waszyngtonie; czwarty rozbił się w Pensylwanii po akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami. W wyniku zamachu zginęło blisko trzy tysiące osób – większość wskutek pożaru i zawalenia się WTC. Było wśród nich sześcioro Polaków w tym Jan Maciejewski – instruktor Sekcji, student i sportowiec Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

2004

1 maja

2004

1 maja

Wejście Polski do Unii Europejskiej

1 maja 2004 roku Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Wydarzenie to, będące największym w historii rozszerzeniem UE, stanowiło zwieńczenie wieloletniego okresu transformacji po upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej.

Związek Polskich Spadochroniarzy od 1999 roku jest członkiem Europejskiej Federacji Spadochroniarzy – międzynarodowej organizacji skupiającej żołnierzy wojsk desantowych z obszaru całej Europy. 

2003 - 2021

2003 - 2021​

Polscy żołnierze na misjach poza granicami kraju

W latach 2003 – 2021 siły NATO, w tym Polska, prowadziły operacje stabilizacyjne na terenie Iraku i Afganistanu.

Udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w Afganistanie i Iraku budował nową strategię Sił Zbrojnych RP i miał ogromny wpływ na postrzeganie Polski na arenie współczesnej polityki międzynarodowej. 

Przed żołnierzami Wojska Polskiego po raz pierwszy w historii postawiono zadania bojowe i stabilizacyjne. Głównymi kierunkami działań były: przywracanie bezpieczeństwa i porządku publicznego, wsparcie szkoleniowe, pomoc w odbudowie infrastruktury oraz dostarczanie pomocy humanitarnej ludności cywilnej.

Od 2003 do 2021 roku w misjach zagranicznych wzięło około 40 000 żołnierzy Wojska Polskiego. 65 żołnierzy poległo a setki odniosły obrażenia. Żołnierze polscy we współpracy z sojusznikami działali i nadal działają na rzecz pokoju oraz prowadzą działania o charakterze humanitarnym. 

Konflikt w Iraku i Afganistanie był pierwszymi misjami polskich Sił Zbrojnych w których, jako żołnierze, udział wzięli instruktorzy i członkowie Sekcji MSW Związku Polskich Spadochroniarzy. Pamiętamy i jesteśmy wdzięczni za Wasze poświęcenie.

2020

3 luty

2020

3 luty

Zmiana pokoleniowa i Program Kandydacki

Po ponad dwudziestu latach działalność w Sekcji oficjalnie zakończyli ostatni jej założyciele, przekazując dowodzenie MSW Związku Polskich Spadochroniarzy trzeciemu pokoleniu jej członków.  

Mimo pandemii COVID-19 utrzymany został główny kierunek działania Sekcji, a struktura całego Związku Polskich Spadochroniarzy przeszła gruntowną restrukturyzację.

Dzięki profesjonalizacji działań w ramach Programu Kandydackiego nawiązano ścisłą współpracę z jednostkami specjalnymi mającą na celu realne przygotowania kandydatów do służby.

Sekcja, która od 1999 roku  działała jako komórka organizacyjna podległa pod XII oddział ZPS w Łodzi została w listopadzie 2022 roku przekształcona decyzją Zarząd Główny ZPS w samodzielny oddział o numerze X.

X oddział ZPS funkcjonował do 2008 roku w Lublińcu. Siedziba oddziału znajdowała się w Jednostce Wojskowej Komandosów. Jesteśmy dumni, że możemy iść w ślady naszych poprzedników.

Członkowie Sekcji MSW Związku Polskich Spadochroniarzy na przysiędze wojskowej w Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Kurs JATA „z cywila do Wojsk Specjalnych” jest kluczowym odbiorcą studentów cywilnych przygotowywanych w ramach Programu Kandydackiego. Jest to najszybsza droga do służby w WS.

2023

16 czerwca

2023

16 czerwca

Reprezentacja w Komisji ds. młodzieży Zarządu Głównego ZPS

IX Krajowy Zjazd Delegatów Związku Polskich Spadochroniarzy wyznaczył członków Sekcji MSW X ZPS na stanowiska w Komisji do spraw młodzieży w ramach Zarządu Głównego ZPS oraz do Głównej Komisji Rewizyjnej ZPS

Dzięki reprezentacji w strukturach krajowych ZPS Sekcja może dzielić się doświadczeniem w zakresie prowadzenia programów młodzieżowych na obszarze całej Polski. 

Dołącz do zespołu.

Działamy w całej Polsce.

Jako grupa kandydatów do służby w Wojskach Specjalnych, aeromobilnych i innych organach bezpieczeństwa Państwa wspieramy się w codziennych przygotowaniach. Nie czekaj na właściwy moment i jedź z nami na szkolenie z operatorami sił specjalnych.