MSW Związku Polskich Spadochroniarzy

Bezpieczeństwo osobowe

Jako kandydaci do służby tworzymy hermetyczną grupę osób wyznających wspólne wartości. Wzajemne bezpieczeństwo jest dla nas wartością nadrzędną.

OPSEC

Jako młodzież i studenci – osoby cywilne, udzielamy się społecznie w wielu obszarach działalności społecznej. Jesteśmy zaangażowani w projekty akademickie i naukowe, sport, wolontariat, służbę ochotniczą lub pracę w różnych podmiotach prywatnych oraz publicznych na terenie całego kraju.

Ze względu na codzienne zaangażowanie zarówno w sferach niezwiązanych z obronnością oraz ze względu na bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich, nie chcemy upubliczniać informacji o fakcie przygotowania do służby w organach bezpieczeństwa Państwa.

To właśnie dlatego w MSW Związku Polskich Spadochroniarzy tak bardzo przywiązujemy wagę do kwestii bezpieczeństwa.

1. Bezpieczeństwo osobowe

Sekcja w sposób szczególny posługuje się danymi, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo jej członków.

Od momentu otrzymania ankiety osobowej do momentu eksportu kandydata do służby zobowiązujemy się do ochrony wizerunku kandydata oraz przetwarzania udostępnionych nam danych.

Dane osobowe przetwarzane są: a) w formie elektronicznej – na bezpiecznych komputerach odłączonych od sieci (ang. air-gap computer); b) w formie papierowej – w kancelarii o ograniczonym dostępie osób nieuprawnionych. Do danych dostęp mają wyłącznie osoby posiadające upoważnienie zarządu, właściwie przeszkolone i stosujące się do zasad postępowania z dokumentami zawierającymi dane osobowe.

Regularnie prowadzimy ocenę ryzyka i doskonalimy procedury ochrony wrażliwych danych stosując się do aktualnych regulacji krajowych jak i dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego.

Polityka udostępniania zdjęć przez MSW Związku Polskich Spadochroniarzy w otwartych kanałach komunikacji jest ściśle określona przez wewnętrzne instrukcje. Materiały z ćwiczeń realizowanych na terenie jednostek wojskowych muszą być wcześniej zaakceptowane przez Pełnomocnika Ochrony Informacji Niejawnych właściwej JW. Zdjęcia publikujemy z opóźnieniem minimum 10 miesięcy od daty ich wykonania. Przygotowanie zdjęcia wymaga ukrycia informacji takich jak: metadane, tożsamość, imienniki, numery broni, tablice rejestracyjne pojazdów, itp. 

2. Przeciwdziałanie zjawiskom aspołecznym

Jako kandydaci do służby w organach bezpieczeństwa Państwa tworzymy grupę osób, które wierzą w demokratyczne wartości.

Każdego dnia staramy się, żeby Sekcja była przestrzenią, która służy indywidualnemu rozwojowi – organizacją apolityczną, bezpieczną oraz wolną od dyskryminacji.

Uważnie przyglądamy się zarówno potencjalnym kandydatom jak i aktywnym członkom Sekcji. Odrzucamy osoby potencjalnie niebezpieczne m.in.: utrzymujące powiązania z grupami przestępczymi, podatne na dezinformację oraz wykazujące zachowania aspołeczne lub promujące skrajne ideologie.

Członkowie MSW Związku Polskich Spadochroniarzy lub uczestnicy Programu Kandydackiego, którzy uważają, że doznali dyskryminacji ze względu na rasę, kolor skóry, wyznanie, płeć/rodzaj płciowy (orientację seksualną i tożsamość płciową), pochodzenie narodowe, wiek, niepełnosprawność, informacje genetyczne (w tym historię chorób w rodzinie) i/lub w związku z wcześniejszym zgłaszaniem nieprawidłowości, mogą zgłaszać swoje obawy do Oddziałowej Komisji Rewizyjnej.

 

Zgłoszeń można dokonywać za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej. Do zgłoszenia należy dołączyć swoje dane kontaktowe i poprosić o kontakt z Oddziałową Komisją Rewizyjną.

 

Aby uzyskać więcej informacji na temat Procesu Skarg odwiedź podstronę Oddziałowa Komisja Rewizyjna.

 

3. Obowiązek informacyjny

Ze względu na realizację zadań na terenie jednostek wojskowych, obszarach przygranicznych oraz obiektach infrastruktury krytycznej podlegamy kontroli organów bezpieczeństwa Państwa.

Na podstawie obowiązujących przepisów udostępniamy na żądanie ww. podmiotów informacje o osobach uczestniczących w takich przedsięwzięciach. Przekazywanie danych odbywa się wyłącznie w formie papierowej lub poprzez wojskową sieć teleinformatyczną z zachowaniem poufności korespondencji.

Informujemy, że podczas przebywania uczestników na obszarach o szczególnym reżimie bezpieczeństwa, w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia zasad (m.in.: bycia pod wpływem substancji psychoaktywnych, samowolnego oddalenia się z rejonu ćwiczeń, naruszenia zasad ochrony informacji niejawnych lub innych zachowań mogących w sposób istotny naruszyć bezpieczeństwo lub godzić w godność służby) mamy obowiązek niezwłocznie powiadomić właściwe organy w tym: dowódcę garnizonu, Żandarmerię Wojskową lub Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.

Kampania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego „Świadomi Zagrożeń” jest przykładem działań profilaktycznych w sferze Bezpieczeństwa Operacji (OPSEC). Kampania skierowana zarówno do żołnierzy jak i cywili ma na celu uświadomić, że każda informacja, nawet jawna i dostępna może być wykorzystana przez nieprzyjaciela. Pamiętaj: 90% informacji wywiadowczych pochodzi z Analizy Otwartych Źródeł Informacji (ang. OSINT).

5. Profilaktyka w zakresie zagrożeń

Jesteśmy pokoleniem wychowanym w społeczeństwie informacyjnym. Sekcja skupia kandydatów do służby – osoby, które powinna cechować podwyższona świadomość współczesnych zagrożeń.

Prowadzimy wewnętrzne kampanie profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa w kontekście przeciwdziałania metodom OSINT (ang. Open-Source Intelligence – Biały Wywiad, wywiad na otwartych źródłach informacji).

Dzięki regularnym spotkaniom ze specjalistami w dziedzinie psychologii oraz bezpieczeństwa, członkowie Sekcji zapoznają się zarówno z aktualnymi informacjami dotyczącymi zagrożeń oraz wytycznymi jak im skutecznie przeciwdziałać.

Dołącz do zespołu.

Działamy w całej Polsce.

Jako grupa kandydatów do służby w Wojskach Specjalnych, aeromobilnych i innych organach bezpieczeństwa Państwa wspieramy się w codziennych przygotowaniach. Nie czekaj na właściwy moment i jedź z nami na skoki spadochronowe.