MSW Związku Polskich Spadochroniarzy
Związek Polskich Spadochroniarzy – oddział w Łodzi
ul. Bolesława Limanowskiego 207/2
91-340 Łódź
NIP: 725 173 32 64
KRS: 0000219168
REGON: 470747858
Dane do korespondencji:
MSW X ZPS
91-359 Łódź 87
skr. poczt. 7
Ankiety osobowe należy przesyłać listem poleconym za pośrednictwem krajowego operatora pocztowego (Poczta Polska), na adres:
MSW X ZPS
91-359 Łódź 87
skr. poczt. 7
Potrzebujesz zweryfikować status członkostwa?
Skontaktuj się z Biurem Weryfikacji Członkostwa.
Masz pytania lub skargi dotyczące możliwych naruszeń ochrony prywatności w ramach programów MSW Związku Polskich Spadochroniarzy?
Skontaktuj się z Pełnomocnikiem Ochrony.
Członkowie MSW Związku Polskich Spadochroniarzy lub uczestnicy Programu Kandydackiego, którzy uważają, że doznali dyskryminacji ze względu na rasę, kolor skóry, wyznanie, płeć/rodzaj płciowy (orientację seksualną i tożsamość płciową), pochodzenie narodowe, wiek, niepełnosprawność, informacje genetyczne (w tym historię chorób w rodzinie) i/lub w związku z wcześniejszym zgłaszaniem nieprawidłowości, mogą zgłaszać swoje obawy do Oddziałowej Komisji Rewizyjnej.
Zgłoszeń można dokonywać za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej. Do zgłoszenia należy dołączyć swoje dane kontaktowe i poprosić o kontakt z Oddziałową Komisją Rewizyjną.
Aby uzyskać więcej informacji na temat Procesu Skarg odwiedź podstronę Oddziałowa Komisja Rewizyjna.
J5K 32X SPA # 22
KSA 5JA P3J # 32
SAM 92S 8SK # 10
Tak, na kursy kwalifikujemy osoby spoza Programu Kandydackiego, jednak należy przejść taką samą ścieżkę sprawdzenia i weryfikacji co uczestnicy Programu m.in. dostarczyć ankietę, wyniki testów sprawności fizycznej i zaliczyć rozmowę z psychologiem.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w Programie Kandydackim w pierwszej kolejności zapraszamy do udziału osoby, które podczas kursów potwierdziły umiejętność pracy w zespole, odporność na stres i zmęczenie.
Nigdy nie uzależniamy wsparcia od opłaty, odwrotnie – pomagamy osobom w trudnej sytuacji, na finiszu przygotowań do służby, gdy coraz trudniej jest pogodzić przygotowania i rekrutację. Pomagamy opłacić noclegi i wyjazdy na testy, rozmowy i selekcję; pożyczamy między sobą wyposażenie górskie i refundujemy udział w ważnych dla rekrutacji szkoleniach.
Zastrzegamy sobie prawo do bezwzględnego wydalenia uczestnika z Programu w przypadku naruszenia przez niego zasad bezpieczeństwa lub niekoleżeńskiego zachowania.
Działalność MSW Związku Polskich Spadochroniarzy opiera się wyłącznie na pracy społecznej naszych członków. Poświęcamy swój prywatny czas na pomoc osobom przygotowującym się do służby i chcemy, żeby nasz wysiłek był skierowany do osób, które to docenią.
Zacznijmy od tego, że wszyscy nasi koledzy, których wysłaliśmy do służby mieli ukończone studia wyższe w tym większość osób posiada tytuł magistra. Poza szczególnymi przypadkami nie promujemy osób z wykształceniem podstawowym czy średnim.
Służba na stanowiskach specjalistycznych wymaga dojrzałości emocjonalnej i ekstremalnej wytrzymałości, którą nabywa się z wiekiem. Zacznij mądrze ćwiczyć, rozciągaj się, uważaj na kontuzje, napisz dobrze maturę, wybierz ciekawe studia cywilne lub aplikuj na akademię wojskową. Ucz się języków, nie ćpaj narkotyków, nie udzielaj się w organizacjach przestępczych, głoszących skrajne narracje i chuligańskich. Bądź normalnym, młodym człowiekiem, korzystaj z czasu. Nikt nie oczekuje od Ciebie, że podejmiesz służbę natychmiast. Zastanów się jakie obrazy, filmy, gry czy wydarzenia pchają Cię do tej decyzji i odpowiedz sobie na pytanie ile w tych wyobrażeniach jest realnej świadomości o tej drodze.
W ramach Programu Kandydackiego wspieramy wyróżniającą się młodzież – osoby wykazujące się dobrymi wynikami w nauce i sprawne fizycznie. Jeżeli jesteś taką osobą złóż ankietę a znajdziemy dla Ciebie ciekawą drogę rozwoju.
Na większość ankiet odpowiadamy, ale co do zasady nie informujemy o fakcie odrzucenia ankiety ani powodach jej odrzucenia. Program jest ograniczony do naszych możliwości i zgodnie z zasadą celowości kierujemy go do osób mających realne szanse na terminowe podjęcie służby.
Dowiedz się więcej o naszych zasadach bezpieczeństwa osobowego.
Tak, wymagamy przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Kursy i Program Kandydacki prowadzimy wyłącznie dla osób, które mają realne szanse na podjęcie służby. Status niekaralności weryfikujemy minimum dwa razy do roku poprzez uzyskanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego.
Tak, warunkiem koniecznym do udziału w kursach i Programie Kandydackim jest posiadanie obywatelstwa polskiego. Podczas naboru prosimy o informację o fakcie posiadania innych obywatelstw niż polskie.
Jest to najlepszy wiek, żeby świadomie rozpocząć przygotowania do służby na stanowiskach specjalistycznych oraz uniknąć podstawowych błędów takich jak: kontuzje spowodowane złym treningiem, używanie (w tym nawet jednorazowe użycie) narkotyków czy udział w grupach o charakterze radykalnym lub przestępczym.
Co do zasady Program Kandydacki skierowany jest do przyszłych kandydatów do Wojsk Specjalnych, aeromobilnych i innych organów bezpieczeństwa Państwa.
Preferowaną grupą osób, które otaczamy największym zakresem wsparcia są studenci cywilni, którzy planują podjąć służbę w ciągu następnego roku.
Osoby w wieku licealnym są wspierane w zakresie treningu fizycznego, mentalnego i przygotowania do podjęcia studiów.
Jednostki podnoszą wiek dla kandydatów na selekcje lub kwalifikacje. Program Kandydacki skierowany jest do ludzi młodych w wieku 17 – 29 lat, żeby wyrównać szanse osób, które się jeszcze uczą w procesie rekrutacji do wybranej służby.
Jeżeli istnieją przesłanki, żeby objąć Programem osoby w wieku 28 – 30 lat prosimy o przedstawienie takich powodów w ankiecie osobowej. Każdą ankietę analizujemy indywidualnie.
Program Kandydacki jest programem zdalnym i realizowanym na terenie całego kraju w ramach cywilnej, społecznej działalności statutowej stowarzyszenia X oddział MSW Związku Polskich Spadochroniarzy.
Uczestnicy są zakwaterowani i żywieni wyłącznie podczas wyjazdów szkoleniowych, które odbywają się okresowo w celu weryfikacji wyników kształcenia na odległość. Udział w wyjazdach nie jest obowiązkowy.
Podczas szkoleń realizowanych we współpracy z wojskiem, ze względów bezpieczeństwa, obowiązuje bezwzględny zakaz używania urządzeń do rejestracji dźwięku i obrazu.
Podczas udziału w programie prowadzimy doradztwo dla osób, które indywidualnie przygotowują się do podjęcia służby w Wojskach Specjalnych, aeromobilnych i innych organach bezpieczeństwa Państwa. Udostępniamy materiały i raporty do samodzielnego szkolenia oraz organizujemy konsultacje ze specjalistami: trenerem personalnym, fizjoterapeutą, lekarzem oraz psychologiem.
Poza wsparciem indywidualnego treningu pomagamy rozwijać:
Korzystając z porozumienia o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej występujemy o udział w kursach organizowanych przez wojskowe centra doskonalenia specjalistycznego.
Na kursy specjalistyczne kierujemy osoby na ostatnim etapie przygotowań do służby. Czas trwania w zależności od rodzaju kursu to od 3 do 9 dni, terminy ustalane są indywidualnie.
Szkolenie w ramach Programu Kandydackiego w zależności od tematyki prowadzone jest przez zaproszonych instruktorów ze środowiska cywilnego oraz delegowanych żołnierzy i funkcjonariuszy na podstawie porozumienia o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej.
Oznacza to, że podczas kursów i Programu Kandydackiego uczestnicy mają możliwość spotkania z byłymi i czynnymi żołnierzami / funkcjonariuszami Wojsk Specjalnych, aeromobilnych i innych organów bezpieczeństwa Państwa a tym samym uzyskanie wiarygodnych, bezpośrednich informacji o specyfice każdej służby.
Najważniejszym zasobem jaki posiadamy jest aktualna wiedza o ostatnio zakończonych procesach rekrutacji do służb, dzięki czemu możemy na bieżąco korygować indywidualne plany przygotowań.
W ramach Programu Kandydackiego uczestnicy często spotykają się z żołnierzami i funkcjonariuszami podczas prelekcji i spotkań o charakterze prewencyjnym lub rekrutacyjnym.
W momencie podjęcia przez uczestnika Programu decyzji o rekrutacji do wybranej jednostki przygotowujemy syntetyczny raport, który składamy do odbiorcy docelowego.
W latach 2022 – 2023 skuteczność programu wyniosła 90% (dotyczy wyłącznie osób w Zespole Kandydackim C – czyli osób kwalifikujących się do eksportu do służby, które przeszły proces wewnętrznej weryfikacji).
Wszystkie osoby „z cywila” posiadały wykształcenie wyższe (w tym 70% tytuł magistra), wykazywały się dobrą znajomością języków obcych (50% osób znało dwa języki obce, 20% trzy języki obce); wszystkie te osoby wykonywały wcześniej skoki spadochronowe.
Wśród żołnierzy przeważali ci z pododdziałów rozpoznawczych, uczestnicy ekstremalnych kursów i maratonów górskich; wszyscy wykonywali wcześniej skoki spadochronowe (bez różnicy czy wojskowe czy cywilne).
Największym odbiorcą osób „z cywila” był Kurs JATA w Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Wśród osób które podchodziły do Selekcji i Kwalifikacji bezpośrednio kolejno: JWG, JWK, JWF, JWN, JWA.
Jeżeli przygotowujesz się do selekcji / kwalifikacji lub jesteś żołnierzem lub funkcjonariuszem, który chce samodzielnie się rozwijać przyda Ci się każde doświadczenie wykraczające poza etatowe szkolenie.
Jako cywilna organizacja społeczna posiadamy porozumienie o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej. Szkolenia realizujemy w oparciu o plan-konspekt, posiadamy zabezpieczenie medyczne, instruktorsko – metodyczne oraz logistyczne, które możemy przedstawić podczas składania wniosku jednostce delegującej.
Jeżeli indywidualnie oceniasz, że istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem do dowódcy o oddelegowanie to aplikuj na wybrany kurs, napisz w ankiecie we wnioskach “‘PROŚBA O DELEGOWANIE” a my wystawimy imienne zaproszenie, które przedstawisz swojemu przełożonemu.
Pamiętaj, że decyzję czy występować z wnioskiem o delegowanie musisz podjąć indywidualnie na podstawie analizy “za i przeciw”. Jesteśmy żeby Ci pomagać. W razie pytań pisz: [email protected]
Program Kandydacki MSW Związku Polskich Spadochroniarzy jest wyłącznie drogowskazem na skomplikowanej drodze do podjęcia służby oraz szansą na indywidualny rozwój w ciekawym zespole o wspólnych celach.
Wszystkie działania podejmujemy w ramach pracy społecznej. Program nie gwarantuje skrócenia drogi do służby, wymaga poświęcenia wolnego czasu i jest prywatną sprawą każdego uczestnika.
Osoba planująca rekrutację do służby musi planować i realizować swoje przygotowania indywidualnie. Wsparcie w ramach Programu jest opcjonalne i zależy wyłącznie od możliwości organizacyjnych i dobrej woli członków stowarzyszenia.
Oficjalnie ukończenie lub rezygnacja z Programu nie mają bezpośredniego wpływu na przebieg rekrutacji do jakiejkolwiek ze służb, jednak są szansą na pokazanie się jako osoba aktywna i zaangażowana.
W ramach Programu Kandydackiego nie prowadzimy nauki taktyki. Zgodnie z przyjętą filozofią uczestnicy Programu nauczą się używać uzbrojenia w docelowej jednostce według obowiązujących tam procedur. Zdarza się, że uczestnicy Programu biorą udział w zajęciach strzeleckich lub dotyczących obsługi współczesnego uzbrojenia i wyposażenia, jednak mają one na celu jedynie zapoznanie z podstawami bezpiecznego użytkowania.
Skupiamy się na treningu indywidualnym i preselekcyjnym. Stosujemy gumowe atrapy broni w celu wyrobienia nawyków pilnowania broni i podstaw jej przenoszenia. Działania terenowe mają na celu naukę współdziałania w zespole, reagowania na zmienną sytuację oraz maksymalne zmęczenie uczestników.
Spotkania są realizowane na wzór wojskowy, uczestnicy są umundurowani i zorganizowani w określonej hierarchii według „Regulaminu ogólnego żołnierza Wojska Polskiego”.
Jako grupa kandydatów do służby w Wojskach Specjalnych, aeromobilnych i innych organach bezpieczeństwa Państwa wspieramy się w codziennych przygotowaniach. Nie czekaj na właściwy moment i jedź z nami na skoki spadochronowe.