MSW Związku Polskich Spadochroniarzy

Kwalifikacje na brązową Wojskową Odznakę Górską

W dniach 26-28 września 2023 r. zostały przeprowadzone kwalifikacje na Wojskową Odznakę Górską 21. Brygady Strzelców Podhalańskich III stopnia – brązową. 

Prawo do noszenia odznaki uzyskało 5 spadochroniarzy MSW ZPS z „C14” – najmłodszego ze sformowanych zespołów naszej Sekcji .

Kwalifikacja, której przejście gwarantuje otrzymanie Wojskowej Odznaki Górskiej, składa się z dwóch etapów.  Pierwszy, brązowy poziom Wojskowej Odznaki Piechoty Górskiej wymaga podstawowych umiejętności wspinaczkowych. – Wymagamy znajomości wiązania podstawowych węzłów, zjazdu na linie za pomocą przyrządów zjazdowych, jumarowania, czyli wchodzenia pod górę za pomocą węzłów zaciskowych, oraz wspinaczki na tzw. wędkę, czyli z górną asekuracją.

Wszystkie zadania oceniają instruktorzy – doświadczeni we wspinaczce żołnierze, którzy biorą pod uwagę czas oraz to, czy udało się wykonać zadanie. Ci, którym się powiodło, przechodzą do następnego etapu – marszu po Bieszczadach.

Dziękujemy chlopakom z 101st Airborne Division (Air Assault) za wspólną motywację, mentalne wsparcie i masę śmiesznych żartów podczas marszu. Te zawody to niezwykłe miejsce. Zyskaliśmy kolegów z drugiej strony świata, mamy to samo poczucie humoru, cele i marzenia.

Trasa ma 33 km i biegnie z Cisnej, przez górę Smerek, przełęcz Orłowicza, górę Rocha, aż po zejście do Brzegów Górnych. Czas na jej pokonanie to zaledwie lub aż 10 godzin. Trasa jest wymagająca mimo, że na maszerujących po drodze nie czekają za to żadne zadania, marsz po prostu sprawdza ich kondycję. Wiele osób nie kończy tego etapu.

Kwalifikacja na brązową odznakę jest najłatwiejsza. Kolejne dwie – na srebrną i złotą Wojskową Odznakę Górską 21 BSP– wymagają już dużych umiejętności. – Aby otrzymać srebrną, trzeba zaliczyć jumarowanie na czas, wspinaczkę z dolną asekuracją i zakładanie stanowisk zjazdowych oraz przejść 80-kilometrową trasę marszu. Złotą odznakę natomiast otrzymują osoby, które wykażą się wiedzą i znajomością ratownictwa wysokogórskiego. – Wśród zadań mamy m.in. uwalnianie poszkodowanego na czas. Marsz odbywa się zimą i przechodzi się go na nartach skiturowych szlakiem czerwonym o długości 80 km.

Misja i wizja

Wspieramy  młodych ludzi dla których służba jest szansą na rozwój zawodowy w imię wyższych idei. Wierzymy, że działając w mocnym zespole osiągniemy wspólny cel.

Kierownictwo

Jesteśmy samozarządzającą się organizacją. Za nadzór wykonawczy nad realizacją zadań odpowiada Zarząd Sekcji, który wybieramy spośród siebie – kandydatów do służby. 

Historia

Od roku 1999, gdy Polska przystąpiła do NATO, celem założycieli Sekcji MSW była służba w Jednostce Wojskowej 2305 GROM. Od ponad 20 lat dalej spełniamy to marzenie.

Aktualności

Bądź na bieżąco z naszą działalnością. Możesz obserwować w jaki sposób oraz gdzie działamy.

Dołącz do zespołu.

Działamy w całej Polsce.

Jako grupa kandydatów do służby w Wojskach Specjalnych, aeromobilnych i innych organach bezpieczeństwa Państwa wspieramy się w codziennych przygotowaniach. Nie czekaj na właściwy moment i jedź z nami na skoki spadochronowe.