Wstęp
Nadeszła pora roku, gdy dni stają się krótsze, a temperatury niższe. Żołnierze i osoby pracujące w warunkach ekspozycji muszą zacząć myśleć o zapobieganiu urazom związanym z zimnem. Czy jesteś przygotowany?
Grupa zagrożona
Każdy może stać się ofiarą zimna ale statystycznie żołnierz z urazem spowodowanym zimnem to zwykle mężczyzna do stopnia kaprala, z mniej niż 1,5 roku służby, w wieku około 20 lat, używający tytoniu, alkoholu i/lub leków oraz zaniedbujący pielęgnację stóp.
Żołnierz ma obowiązek chronić się przed zimnem poprzez noszenie odpowiedniej odzieży zimowej, częstą zmianę skarpet w celu utrzymania suchych stóp, ostrożne obchodzenie się z cieczami na bazie benzyny/rozpuszczalników oraz unikanie kontaktu skóry z zimnym metalem.
Rodzaje urazów
Urazy spowodowane zimnem to w większości:
- Hipotermia
- Odmrożenia
- Urazy wywołane mrozem (np. odmroziny, stopa okopowa)
- Ślepota śnieżna
- Inne urazy związane z pracą w warunkach zimowych (np. odwodnienie, oparzenia słoneczne, zatrucie tlenkiem węgla z pieców i nagrzewnic, poślizgnięcia, upadki).
Czynniki wpływające na ryzyko
Żołnierze powinni być świadomi i informować swoich dowódców oraz kolegów o poniższych czynnikach ryzyka:
- Poprzednie urazy, które zwiększają podatność na kolejne.
- Choroby przewlekłe (np. anemia, cukrzyca, niskie ciśnienie) zmniejszające przepływ krwi do kończyn.
- Leki i substancje, które mogą utrudniać zwężanie naczyń krwionośnych i osłabiać zdolność organizmu do zatrzymywania ciepła.